Svaly Nohou

Svaly stehna dělíme na tři skupiny: ventrální (přední), mediální a dorsální (zadní). V dnešním díle rozebereme svaly z přední a zadní skupiny.

Ventrální skupina svalů stehna

Do této skupiny se řadí musculus quadriceps femoris a musculus sartorius. M. sartorius a m. rectus femoris (dlouhá hlava quadricepsu) překlenují jak kloub kyčelní tak také kolenní, a proto působí pohyb v obou těchto kloubech. Ostatní hlavy quadricepsu pohybují pouze kolenním kloubem. Všechny jsou inervovány cestou n. femoralis.

Musculus sartorius (dlouhý sval stehenní – sval krejčovský) je štíhlý sval začínající na spina iliaca anterior superior (přední strana kosti kyčelní), probíhá šikmo po přední straně stehna až k vnitřnímu koleni, kde se upíná do pes anserinus (na vnitřní stranu tibie – pod kolenem). Pes anserinus je společný úpon pro m. sartorius, m. gracilis (sval mediální skupiny) a m. semitendinosus (sval dorsální skupiny). Je zevním rotátorem kyčelního kloubu, jeho pomocným flexorem a také pomocným flexorem kloubu kolenního (vlastně ho charakterizuje pohyb, jako byste si vsedě položili nohu kotníkem na koleno).

Musculus quadriceps femoris (čtyřhlavý sval stehenní) se skládá z musculus rectus femoris, musculus vastus medialis, musculus vastus lateralis a musculus vastus intermedius. Všechny složky se upínají na patelu. Z pately jde ještě níže na tibii ligamentum patellae. Díky své hlavní funkci, extenzi kolene, je tento sval důležitý pro udržování vzpřímené postavy (posturální sval). Podstatnou roli hraje při chůzi, vstávání ze sedu atd.

 

  • m. rectus femoris je nejpovrchněji položený dvoukloubový sval začínající na kyčelní kosti (spina iliaca anterior inferior a nad kloubem kyčelním). Provádí extenzi kolenního kloubu a pomocnou flexi kloubu kyčelního.
  • m. vastus medialis začíná na zadní straně kosti stehenní a obaluje ji z vnitřní strany. Jde dopředu ke společnému úponu.
  • m. vastus lateralis obaluje zase vnější stranu femuru. Začíná na zadní straně femuru, proximálněji než předchozí sval (směr nahoru, blíže ke kyčli).
  • m. vastus intermedius začíná na přední straně femuru. Mm. vasti provádějí extenzi kolene.

Dorsální skupina svalů stehna

Tato skupina obsahuje tři svaly (jmenované z laterální strany směrem mediálním): m. biceps femoris, m. semitendinosus a m. semimembranosus. Všechny začínají (až na krátkou hlavu bicepsu) na sedacím hrbolu na pánvi (tuber ischiadicum) a upínají se pod kolenem. Jsou tedy dvoukloubové. Provádějí flexi kolene a pomáhají při extenzi kyčelního kloubu. Inervace všech pochází z n. ischiadicus.

Musculus biceps femoris (dvojhlavý sval stehenní) začíná prostřednictvím caput longum na tuber ischiadicum a caput breve na zadní straně femuru. Spojují se směrem k úponu na zevní stranu kolene, pod které se upínají na hlavičku fibuly.

Musculus semitendinosus (sval pološlašitý) jde od tuber ischiadicum, jeho úponová šlacha zaujímá přibližně polovinu jeho délky a končí pod vnitřní stranou kolene v pes anserinus (na mediální straně tibie pod kolenním kloubem).

Musculus semimembranosus (sval poloblanitý) začíná na tuber ischiadicum plochou šlachou, která zaujímá zhruba polovinu jeho délky. Pokračuje na mediální stranu kolene, pod kterým se upíná na vnitřní a zadní stranu tibie.

 

 

 

Jak již víte z minulého dílu, svaly stehna se dělí na tři skupiny: ventrální, mediální a dorsální. Zaměřili jsme se na svaly přední a zadní skupiny, nyní přichází čas na mediální stranu stehna.

Mediální skupina svalů stehna

Všechny svaly této skupiny jsou funkčně adduktory. Jejich představitele udávám v pořadí podle začátků na kosti kyčelní a zároveň podle hloubky umístění, od nejpovrchovějšího k nejhlubšímu: m. pectineus, m. adductor longus, m. gracilis, m. adductor brevis, m. adductor magnus a navíc m. obturatorius externus. Většina se upíná na zadní stranu femuru (kosti stehenní), takže kromě addukce provádějí také zevní rotaci. Inervovány jsou převážně cestou n. obturatorius.

Musculus pectineus (sval hřebenový) je z celé skupiny nejproximálněji (nejvýše směrem k hlavě) uložen. Začíná na kosti stydké a upíná se v horní části zadní strany femuru. Jak jsem již zmínila, funkčně je adduktorem, pomáhá flexi a zevní rotaci kyčelního kloubu. Kromě n. obturatorius je inervován také z n. femoralis (od ventrální skupiny stehenních svalů).

Musculus adductor longus (dlouhý přitahovač) začíná opět na kosti stydké, mediálně (směrem ke střední linii těla) od m. pectineus (při symfýze - chrupavčitém spojení obou kostí stydkých vpředu). Končí ve střední části zadní strany femuru. Funkce je shodná s m. pectineus. Inervace přichází z n. obturatorius.

Musculus gracilis (štíhlý sval stehenní) sestupuje povrchově po vnitřní straně stehna až ke svému úponu na vnitřní ploše tibie – kosti holenní (v pes anserinus = kozí noha :o)). Začíná na kosti stydké blízko při symfýze. Jako jediný z adduktorů je dvoukloubovým svalem, takže provádí nejen addukci v kyčelním kloubu, ale pomáhá také flexi kolene. N. obturatorius.

Musculus adductor brevis (krátký přitahovač) začíná na spodním rameni kosti stydké a jde na zadní stranu stehenní kosti (na horní část), upíná se nad adductor longus. Shodná funkce s pectineem a adductorem longus – addukce kyčelního kloubu, jeho pomocná flexe a zevní rotace. N. obturatorius.

Musculus adductor magnus (velký přitahovač) je hluboko uložený mohutný sval jdoucí jako vějíř k úponu po téměř celé zadní straně stehna a i na jeho dolní část (vnitřní epicondylus). Začíná po celém dolním rameni kosti stydké a zasahuje až k sedacímu hrbolu (tuber ischiadicum). Provádí addukci a zevní rotaci kyčelního kloubu, část upnutá na epikondyl pomocnou extenzi kyčle. Inervačně pomáhá n. obturatoriu ještě n. ischiadicus (od zadní skupiny stehenních svalů).

Musculus obturatorius externus je hluboký, nejvýše položený sval skupiny. Začíná od membrány, která vyplňuje otvor v kosti pánevní – foramen obturatum, a od přilehlých kostěných okrajů (viz obr. začátků a úponů). Končí na horní části stehenní kosti (fossa trochanterica). Převážně rotuje zevně a pomáhá addukci. Inervuje ho opět n. obturatorius.

Nabízím ještě schéma začátků, průběhů a úponů adduktorů stehna - na zadní straně stehenní kosti. Pohled zpředu.

Čekají nás již jen svaly nacházející se na bérci a tím náš seriál končí... Pokud by vám chybělo ještě nějaké svalstvo (někdo hlasoval pro pánevní dno :o)) a chtěli jej doplnit (myslím textově, ne na vašem těle, to vážně nezvládám :o) ...leda to pánevní dno :o)), stačí mi napsat. Stejně tak v případě návrhů dalších témat, která by vás zajímala.

Pokud byste si nebyli některými výrazy jisti, zkuste osvěžit svou paměť v úvodním díle seriálu.

Literatura:
- Anatomie I (Čihák)
- Soustavná anatomie (Borovanský)
- Atlas anatomie člověka (Sinělnikov)