AIKIDO

18.02.2009 15:06

AIKIDO

Ačkoliv je aikido ve světě bojových umění relativně nové, je dědicem bohaté kulturní a filosofické historie.

Japonské slovo aikido tvoří znaky AI - harmonie, KI - energie, příroda, DO - cesta. Dohromady to tedy znamená způsob života v harmonii s přírodou. Aikido jako takové není a nikdy nebude soutěžním sportem. Principem aikido je dostat kloub útočníka do nepřirozené bolestivé polohy s využitím jeho vlastní energie, síly. A využít jeho pohyb pro svůj vlastní prospěch.

Aikido bylo vytvořeno v Japonsku panem Morieheiem Ueshibou. Před vytvořením aikido Ueshiba pečlivě studoval několik směrů Jujutsu, dále pak umění boje s mečem a kopím. Ueshiba sensei se také ponořil do náboženského stuia a vytvořil ideologii zaměřenou na universální soci-politickou harmonii. Připojením těchto principů do jeho bojového umění vyvinul mnoho hledisek aikido v souladu s jeho filosofickou orientací a náboženskou filosofií.

Pokud jde o rannou historii této metody, je zaznamenáno, že před více než 700 lety existovala na sever od hory Fuji škola budo, starého bojového umění. Tato škola se specializovala na učeni tzv. aikijutsu, které bylo udržováno v tajnosti a omezeno  vždy jen na několik žáků, většinou z řad staré šlechty. Toto umění má původ v kenjutsu, či šermu, a postupně se stávalo uměním nadřazeným jujutsu.

Aikido se neomezuje pouze na bojový systém, je to spíše prostředek k sebezdokonalení. V Aikido nejsou žádné turnaje, utkání či soutěže. Místo toho se všechny aikido techniky učí společně úměrně schopnostem každého studenta. Dle zakladatele smysl aikido není v obraně proti ostatním, ale v obraně proti záporným povahovým rysům, které se objevují v mysli a brání jejímu zdravému fungování.

Ovšem sebeobranný základ aikido nemůže být opomenut. Jeden z důvodů proti provádění soutěži v aikido je ten, že při soutěžním užití by musela být řada technik vyloučena, protože jejich použití by mohlo způsobit vážná poranění či smrt soupeře. Ve spolupráci s partnerem může být každá potenciálně nebezpečná technika trénována v mezích, které zamezí zbytečnému úrazu studentů.

Svět se s aikidem seznámi až po druhé světové válce. V aikido se napoužívají techniky ani náznakově, kterými by bylo možné útočníka ihned zabít. Bolest je jen prostředkem ke kontrole soupeře a pomine ihned, pokud tlak na páčený kloub povolíme nebo od něj upustíme. Princip aikida je neklást odpor soupeřově síle, ale docílit, aby jeho síla pronikla do prázdna a by se obrátila proti němu samotnému. V tréninku bojového umění aikido a snaze o dokonalost nelze cokoliv ošidit. Tedy dosažení určitého stupně vývoje v aikido je jednoznačně záležitost trpělivého a kvalistního tréninku. Nikdo se nestal mistrem za několik málo měsíců, nebo let.

Zpět ale k technice. Aikido má velmi ladnou techniku, která je zcela založena na využití síly a reakcí útočníka. Hlavní roli hraje koordinace s akcí protivníka. Aikido je relativně nenáročné na svalovou sílu, proto je vhodné nejen pro muže, ale i pro ženy, děti a starší adepty. Říká se, že technika aikido, která je náročná na využití síly, není správně provedená a je proti duchu aikido.

Některé z druhů aikido:

AIKIKAI - Aikikai vede Kisshomaru Ueshiba, syn O-senseie. Tento směr aikido je vyučovaný pod záštitou Mezinárodní federace aikido - I.A.F. Také se označuje za hlavní směr aikido, ale někteří učitelé, jako např. sensei Saito pokládá větší důraz na trénink se zbraněmi.

IWANA RYU - Tento směr, který vyučuje Morihiro Saito, vznikl v Iwama dojo, kde strávil velkou část svého života M.Ueshiba. O Saita senseji se dá říci, že byl dlouhý čas uchi-deshi O-senseie .Říká se, e to byl student, který strávil s O-senseiem nejvíce času, začal u něj stuovat kolem roku 1946 aby s ním až do jeho smrti. Veiký důraz klade na trénink se zbraněmi.A jak sám tvrdí, snaží se trénovat stejně tak, jak ho učil Ueshiba sensei.

YOSEIKAN - založený Minoru Mochizukim .Mochizuki byl jedním z prvních studenů Ueshibi senseie. Říká se, že byl také studentem Jigoro kana, zakladatele Judo.

YOSHINKAN - založený Gozo Shiodou. Shioda sensei byl v učení u Ueshibi senseie od poloviny 30 let. Yonshinkan se řadí mezi ty tvrdší směry aikido, kde najdeme i silové techniky. Údajně tento směr aikido cvičí i některé policejní složky.

SHINSHIN TOITSU AIKIDO - založený Koichi Toheiom. tohei sensei klade obrovský důraz na pochopení principu Ki-energie. Tento směf bychom mohli zařadit mezi měkčí styly aikido.

TOMIKI RYU - založený Kenji Tomikin. Tomiki byl jeden z prvních žáků Ueshibi senseie a Jigoro Kana. věřil, že aikidu jen prospěje zařazení sportovních soutěží. To byl ale také hlavní důvod rozepří mezi ním a jeho učitelem, který tvrdil, že v aikido není místo pro soutěže. Tomiki ryu je tedy charakteristické soutěžemi a cvičením kata, které jsou přesně daná.

 

Vyhledávání