Ester-C a význam vitamínu C pro zdraví

15.02.2009 19:30

 

Ester-C a význam vitamínu C pro zdraví

Ester-C je nejpokročilejší dostupná forma vitamínu C. Byla vyvinuta pro rychlejší absorpci a retenci v tkáních. Ester-C je molekulárně spojen s vápníkem, díky čemuž má neutrální pH a tudíž nedráždí žaludeční sliznici jako jiné kyselé formy vitamínu C. Ester-C produkuje přírodní metabolity, které vstupují do buněk mnohem rychleji a efektivněji (běžná kyselina askorbová se dostává z krevního séra pomaleji a při průchodu ledvinami je rychle ztrácena z organismu močí). Ester-C silně podporuje a posiluje imunitní systém.

Zdroje vitamínu C:

  • šípek
  • Citrusové plody
  • brambory
  • papája
  • brokolice
  • jahody
  • květák
  • brusinky
  • špenát
  • kiwi

Účinky:

1) Nezbytný kofaktor

Vitamín C je potřebný pro produkci velkého počtu nepostradatelných součástí těla, jako např. kolagen, rozličné enzymy a adrenální hormony ( to má souvislost s protistresovým účinkem vitamín C). Je též nezbytný pro metabolismus aminokyselin, přenašečů mozkových vzruchů (neurotransmiterů), cholesterolu, kyseliny listové a železa. Značný nedostatek vitamínu C vede ke kurdějím, které se projevují symptomy souvisejícími s nedostatečnou tvorbou kolagenu.

2) Antioxidant

Vitamín c je primární antioxidant ve vodném prostředí těla a neutralizuje destruktivní volné radikály jako hydroxylové radikály (nejsilnější radikály) a hydroperoxidové radikály (které ničí lipidy). Vitamín C chrání krevní tuky a cholesterol před oxidačním poškozením a recykluje oxidovaný vitamín E zpátky do aktivní formy. Vitamín C působí společně s antioxidantními enzymy jako glutathion peroxidasa, superoxid dismutasa (SOD) a kataláza a pomáhá chránit volné železo a měď před oxidací (pokud nejsou chráněny, oxidují krevní tuky a cholesterol a poškozují DNA). Suplementace vitamínem C značně zvyšuje hladinu potentního antioxidantu glutathionu (GSH).

3) Podpora srdce a cév

Schopnost vitamínu C recyklovat oxidovaný vitamín E a pomáhat při neutralizaci hydroperoxidových radikálů poskytuje silnou ochranu před onemocněním srdce a cév. Hydroperoxidové radikály snižují hladinu vitamínu E a oxidují LDL (špatný) cholesterol a krevní tuky (což je potenciální spouštěcí faktor pro tvorbu atherosklerotických plátů v cévách). Vitamín C též zabraňuje akumulaci lipoproteinu A v postižených tepnách (lipoproteinu A nosí a shromažďuje cholesterol v tepnách a zabraňuje rozpouštění krevních sraženin). Vytváření plátů se urychluje, pokud se setkává LDL cholesterol s lipoproteinem A. Naštěstí vitamín C zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu (HDL), který zrychluje odvod LDL cholesterolu z tepen. Dodávání vitamínu C může snížit i celkový cholesterol a krevní tlak, vyšší dávky C vitamínu jsou spojovány s nízkou hladinou krevních tuků. Cukrovka je velkým rizikovým faktorem onemocnění srdce a cév vzhledem k vysokému počtu glykací, poškození způsobených vazbou cukru na tělesné proteiny. Mezi jiným může glykace poškodit integritu cév a narušit mechanismus, který kontroluje produkci cholesterolu v játrech. Suplementace vitamínem C významně snižuje glykaci.

4) Podpora imunity

Bylo prokázáno, že podávání vitamínu C zvyšuje funkce bílých krvinek, produkci interferonů (imunitní proteiny, které chrání buňky před zevní invazí) a protilátek. Hladina vitamínu C v krvi bývá během infekce nedostatečná. Vědci věnovali velkou pozornost vlivu vitamínu C na viry (např. na chřipkové viry). Ačkoliv výsledky studií byly rozporuplné ohledně možnosti předcházet chřipce pravidelnou konzumací vitamínu C, jednoznačně se prokázalo, že vitamín C zkracuje dobu trvání chřipky a mírní symptomy. Vitamín C snižuje schopnost virů pronikat tkáněmi (inhibuje jejich enzym hyaluronidazu) a zlepšuje stabilitu pojivových tkání, přes které se musí viry dostat. Všeobecně se dá říci, že viry nedokáží přežít v prostředí bohatém na vitamín C. Tyto vlastnosti pomáhají vysvětlit popularitu vitamínu C v boji s infekcí a proti proliferujícím abnormálním buňkám.

5) Ochrana před toxiny

Vitamín C pomáhá detoxikovat či neutralizovat mnohé škodlivé látky. Například vitamín C udržuje těžké kovy v roztoku, což umožňuje jejich vylučování ledvinami. Těžké kovy jsou produkovány průmyslem a automobilovou dopravou, avšak olovo, kadmium, arzen a radioaktivní polonium jsou zastoupeny i v cigaretovém kouři. To vysvětluje, proč užívání vitamínu C je tak značně doporučováno kuřákům. Vitamín C dokáže též léčit otravu vanadiem. Dále zabraňuje přeměně dusičnanů a dusitanů ( obsaženy v cigaretovém kouři, znečištění ovzduší a konzervovaném mase) na buňky poškozující nitrosaminy. Pokud jsou již buňky poškozeny, vitamín c může pomoci chránit před jejich abnormálním množením a proliferací.

6) Ochrana očí

Vzhledem k roli v syntéze kolagenu je vitamín C nezbytný pro integritu pojivových tkání oka. Oční tkáň je velmi náchylná k poškození volnými radikály a k oxidaci, potenciálně způsobující šedý zákal (kataraktu) či degeneraci žluté skvrny (maskulární degeneraci). Mnoho studií potvrzuje užitek vitamínu C na šedý oční zákal. Jedna studie hlásila, že většina pacientů, kteří užívali 1000 mg vitamínu C denně, neměla další zhoršení šedého zákalu dokonce ani po 10 letech. Bylo to nepochybně též dáno tím, že vitamín C zvyšuje produkci glutathionu, mocného antioxiadantu v oční tkáni. Vitamín C též chrání před poškozením zraku u diabetiků (retinopatií) tím, že snižuje glykaci (poškození cukrem) oční tkáně a též snižuje hladinu sorbitolu, který se u diabetiků hromadí a způsobuje ztrátu ochranných živin z čočky. Předpokládá se, že je třeba minimálně 1000 mg vitamínu C denně k udržení potřebné hladiny vitamínu C v oční čočce.

7) Zdraví pojivových tkání

Vitamín C je potřebný pro zdraví tělních pojivových tkání (včetně kůže, krevních cév, šlach, trávicího a dýchacího systému a očí). Primárně díky své roli v syntéze kolagenu, odstraňování volných kyslíkových radikálů, detoxikaci, podpoře imunity a tlumení zánětlivých reakcí. Tyto vlastnosti opodstatňují jeho užití pro podporu zdraví tkání v celém těle. Například, pooperační dodávání vitamínu C prokazatelně snižuje dobu uzdravení vzhledem k urychlení regenerace tkání a redukci zánětů.

8) Antialergické účinky

Schopnost vitamínu C snižovat hladinu histaminu (záněty vyvolávající chemická látka, která je spojována s mnohými alergickými symptomy) z něj činí účinný prostředek v prevenci a léčbě takových alergických stavů jako např. senná rýma, ekzémy, kopřivka atd. Zdá se, že dýchací trakt má speciální užitek z vitamínu C ( vitamín C chrání plíce před oxidem dusným, který se nachází v znečištěném ovzduší). Např. několik studií prokázalo významný prospěch z pravidelného podávání 1000mg-2000mg vitamínu C při astmatu.

9) Prevence chudokrevnosti

Vitamín C zvyšuje vstřebávání železa (které nepochází z masa).

10) Užitek při endometrióze a fibroidech

Pacientky s endometriózou a fibroidy mají těžší periody, kdy jsou ohroženy nedostatkem železa. Vitamín C zvyšuje vstřebávání železa a zlepšuje krvetvorbu. Vitamín C s bioflavonoidy zlepšuje soudržnost stěn cévních kapilár a zmírňuje krvácení. Jedna studie prokázala o 87% nižší krvácení při suplementaci vitamínem C. Menstruační křeče a bolesti se mohou zmírnit vzhledem ke schopnosti vitamínu C odstraňovat odpadní látky a toxiny z dělohy a tlumit zánětlivé reakce a jizvení.

11) Zmírnění potíží v přechodu

Vitamín C , zejména s bioflavonoidy, pomáhá uchovat integritu kolagenu ve stěnách krevních cév a redukuje jejich odpověď na stimuly, které způsobují dilataci cév a návaly horka. Bylo zjištěno, že užívání vitamínu C, E a vápníku snižuje počet a sílu návalů.

12) Mírnění těhotenských nevolností

Pokud je vitamín C užíván samostatně, nemá zřejmě žádný efekt na ranní nevolnost v těhotenství. Avšak v kombinaci s vitamínem K má značný účinek. Mechanismus účinku není znám, avšak studie prokázala, že 91% pacientek nemělo žádné další potíže. Nepřekračujte však denní dávku vitamínu K 5 mg.

13) Snižování vysokého krevního tlaku

Vitamín C projevuje jemný účinek na snižování krevního tlaku. Zdá se , že primární příčinou je schopnost vitamínu C chelátově vázat olovo. Vysoká hladina olova v těle má souvislost s vysokým krevním tlakem a vitamín C dokáže olovo z organismu odstraňovat. Studie prokázaly, že vysoká hladina vitamínu C v krvi má je spojena s nižším krevním tlakem.

14) Zvyšování mužské plodnosti

Antioxidanty jsou považovány za velmi důležité při prevenci poškození spermií volnými radikály, které způsobuje snížení počtu spermií a jejich nízkou pohyblivost. Vysoká hladina volných radikálů byla prokázána u mužů, jenž měli problémy s plodností. Vitamín C také dokáže chránit důležitý genetický materiál - DNA- spermií před poškozením volnými radikály. Zejména kuřáci jsou ohroženi poškozením spermií volnými radikály. V jedné studii byl kuřákům podáván vitamín C po dobu jednoho měsíce a značně se zvýšila kvalita jejich spermatu.

Vhodné aplikace vitamínu C

  • Antioxidant
  • Onemocnění srdce a cév (ateroskleróza, vysoký krevní tlak,…)
  • Onemocnění periferních cév
  • Virové, bakteriální a plísňové infekce (běžná nachlazení, chřipka, herpes, candidóza,…)
  • Všeobecná podpora imunity
  • Tlumení alergických reakcí (ekzémy, astma, senná rýma, kopřivka,…)
  • Ochrana buněk
  • Degenerativní oční onemocnění (šedý zákal, makulární degenerace, diabetická retinopatie)
  • Detoxikace organismu
  • Hojení ran a kožních vředů
  • Podpora zdravé kůže
  • Artritida
  • Zdraví kostí
  • Vředy v trávicím ústrojí
  • Preeklampsie
  • Stress
  • Onemocnění dásní
  • Mužská neplodnost
  • Boj proti stárnutí

    Běžné dávkování:

    250 mg-3000mg denně

    Kontraindikace a lékové interakce:

    Není známa toxicita vitamínu C pro dávky v potravinových doplňcích Vysoké dávky klasické askorbové kyselina mohou dočasně způsobit průjem a podráždění žaludku vzhledem ke své kyselé reakci. Pokud se tak stane, má být dávka snížena na hladinu, kdy již nevyvolává potíže. Dávka má být snižována postupně, aby se mohl trávicí trakt přizpůsobit ( a dovolil tak potřebné vyšší dávkování). Další možností je využít nekyselých forem vitamínu C - např. Ester -C, u kterých je nepravděpodobná reakce trávicího traktu. Vysoké dávky se nemají užívat bez lékařské kontroly při srpkovité anémii, onemocnění ledvin, dně, hemodialýze, ledvinových kamenech. Redukce vyšších dávek či úplné vysazení suplementace vitamínem C má být vždy postupné. Vysoké dávky mohou snižovat účinnost antikoagulačních léků (warfarin), anticholinergik a chinidinu a zvyšovat účinek barbiturátů.

    Faktory, které snižují hladinu vitamínu C

  • Kouření
  • Alkohol
  • Znečištěné ovzduší
  • Stres
  • Infekce
  • Aspirin
  • Indometacin
  • Hormonální antikoncepce
  • Určitá antibiotika (tetracycliny)

    Symptomy, které mohou značit nedostatek vitamínu C

  • Zvýšená náchylnost k infekcím
  • Špatné hojení ran a zlomenin
  • Onemocnění srdce a cév
  • Lámavost kapilár
  • Krvácení z dásní
  • Chronické podlitiny
  • Krvácení z nosu
  • Buněčné abnormality
  • Suchá a drsná kůže
  • Chudokrevnost
  • Vypadávání zubů a měkká sklovina
  • Ochablost
  • Psychické poruchy (deprese, hysterie)
  • Kurděje (zahrnují mnoho výše popsaných symptomů)

Vyhledávání

Diskusní téma: Ester-C a význam vitamínu C pro zdraví

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.