První zpráva
MUSADO
"CESTA VÁLEČNÍKA"
MUSADO je způsob sebeobraného boje. Je to životní styl, který učí přemáhat strach a těžkosti života. Jako styl vyučuje lidskosti a pomáhá hledat vnitřní krásu a energii.
Moderní bojové MUSADO se dělí na dvě samostatné části.
TRADIČNÍ MUSADO
Tato část je určená civilním osobám a zájemcům a výcvik bojových technik v tradičním stylu.Ve své podstatě proto vychází především z principů nastolených koncem 19. století budhistickými mnichy. Bojové umění je "cesta" k osobnímu sebezdokonalování, duševnímu růstu, zachování tělesné kondice a k osvícení.
Dělí se dále na čtyři samostatné výukové programy:
Wae Gong - vnější síla - z této části jsou do výcviku zařazovány techniky pro boj prázdné ruky proti prázdné ruce, pro boj prázdné ruky proti ozbojené ruce a pro boj ozbrojené ruky proti ozbrojené ruce.
Nae Gong - vnitřní síla - z této části jsou do výcviku zařazovány techniky pro koncentraci, správé dýchání a rozvoj vnitřní energie.
Sing Gong - mentální síla - z této části jsou do výcviku zařazovány techniky pro meditaci, rozvoj myšlenkových pochodů, k rozšíření teoretických vědomostí a také k pochopení duševních hodnot.
Moo Gi Gong - síla zbraně - z této části jsou do výcviku zařazovány techniky pro rozvoj boje se zbraněmi.
MUSADO MILITARI COMBAT SYSTEM
Tato část je výhradně určena pro výcvik armádních nebo policejních složek. Je založena na původním pragmatickém poslání bojových umění - přežít a zvítězit.
Dělí se také na čtyři samostatné výukové bloky:
Basic Hand to Hand Combat - základní boj z blízka.
Basic Stick Fighting for Combat - základní bojové techniky s holí.
Knife Self Defense For Combat - obrana proti bojovému noži.
Knife fighting And Advanced Comat Skills - boj s nožem a zvláštní bojové praktiky pro pokročilé.
Jednotlivé bloky výcviku jsou vždy zakončeny technickou zkouškou. Po absolvování čtvrtého stupně je příslušný adept oprávněn nosit pás černé barvy (1.dan) a stává se tak instruktorem mezinárodní organizace World Musado Associatin.
Všem ůčastníkům je vštěpováno 10 základních důvodů proč cvičit sebeobranu a boj z blízka. Těmto 10-ti modelovým situacím byl podřízen i výběr technik do MUSADO MCS a také jejich trénik,jenž je instruktory vždy co nejvíce přibližován realitě a potřebám jednotlivích osob, jednotek či útvarů.
Proč trénovat v armádě a u policie sebeoranu a boj z blízka:
Když je policista nebo voják zaskočen a nestačí použít svojí zbraň.
Když může použít svojí zbrań, ale ona selže.
Když svojí zbraň ztratí.
Když je mu zbraň během zákroku nebo boje odebrána.
Když dojde munice.
Když munice je, ale není čas na dobíjení nebo přebíjení zbraně.
Když by vlastní palbou ohrozil své kolegy nebo nezúčastněné osoby.
Když musí být boj z taktických důvodů proveden potichu.
Pro řešení krizových situací a ochranu hodnot státního zájmu.
Pro osobní život např.pro ochranu své osoby a rodinných příslušníků.
Vzhledem k tomu, že bojové korejské techniky obsažené v MUSADO MCS byly přizpůsobeny možnostem a schopnostem řadového policisty či vojáka, skýtá tento systém několik základních výhod při jeho výcviku:
-nevyžaduje speciální tělesnou sílu nebo akrobatické prvky
-obsahuje přirozené pohyby, které vycházejí z přirozených možností jednotlivce
-učí každý dosažitelný předmět využít jako zbraň
-učí jak boj co v nejkratší době ukončit
-vychází z potřeb policisty nebo vojáka a je proto zaměřen na jeho výzbroj a výstroj
-byl vyvinut pouze pro řešení krizových situací, nikoliv jako sport
-obsažené techniky byly prověřeny nesčetnými zápasy v dlouholeté historii lidstva
-na zákadě počtu technik v čtyřbodovém rozdělení systému MUSADO MCS je možné vytvořit učební plány pro kteroukoli složku policie nebo armády s přihlédnutím k jejímu poslání nebo specifickému zaměření
MUSADO MILITARI COMBAT SYSTÉM se v České republice cvičí od roku 1989. V roce1993 byl, na základě výběrového řízení, zaveden oficiálně do výcviku Armády ČR a to především u výsadkových, průzkumníků a speciálních jednotek. Pro zájemce z řad příslušníků PČR a MP jsou po celé ČR základny dobrovolné kluby MUSADU MCS. Zvláštní pozornost ze strany instruktorů W.M.A. je v současné době věnována spolu práci při výcviku členů zásahových jednotek PČR.
Každý způsob boje, který se cvičí dlouho, dobře a se zaujetím, může v reálné situaci obstát. Jednotlivé styly se sice od sebe liší preferencí technik, názvem nebo původem, to ale není nejdůležitější. Podstatné je to, co od toho "svého" stylu očekáváme a pro jaký účel jsme ho začali cvičit. Sportovec bude hledat sportovní styl s možností získat umístnění a medaili, válečník v srdci inklinovat k plnokontaktním stylům, člověk s mírnou duší bude hledat harmonický tradiční styl a voják nebo policista bude hledat to, co mu pomůže při výkonu jeho povolání.
MU SUL (všeobecný výraz pro bojové praktiky) je v Koreii známo po století.
Za doby, kdy byl tento stát ještě rozdělen na tři královské říše (Loguryo, Silla, Paetche), museli Korejci bojovat mnohokrát se sousedními národy a tim vznikaly bojové metody, které jednotlivé osoby a rodiny dále rozvíjeli. A ti nejen k účelům sebeobraným, ale také k udržení fyzické a psychické kondice.
Ve stylu MUSADO jsou obsaženy techniky těchto tří prastarých MU SUL stylů:
KOONG JONG MU SUL - bojové umění královských a šlechtických rodin
BULKYO MU SUL - bojové umění budhistických mnichů
SADO MU SUL - bojové umění rodinných klanů.