Svaly Břišní

Svaly břicha (musculi abdominis) rozdělujeme na ventrální, laterální a dorsální. Všechny jsou inervovány z nn. intercostales a nervů lumbálních.

Svaly přední a postranní zpevňují přední stranu břišní dutiny a působí jako břišní lis. Jsou to pomocné výdechové svaly.

Ventrální svaly

Musculus rectus abdominis (přímý sval břišní) tvoří pás vpředu od hrudníku až ke kosti stydké. Jeho snopce jsou přerušeny obvykle třemi napříč jdoucími pruhy šlachových vložek. Rectus je obklopen plochými šlachami laterálních svalů břišních, které tím vytvářejí jeho pochvu. Pochvy obou stran se vpředu spojují a vytvářejí vazivový pruh, lineu albu. Rectus začíná při 5. – 7. žebru a okolí a končí na os pubis při symfyse. Při fixované pánvi táhne za hrudník do ohnutí, při fixovaném hrudníku mění sklon pánve (do podsazení). Spolupůsobí při břišním lisu a je pomocným výdechovým svalem.

Musculus pyramidalis leží jako drobný trojúhelník kaudálně od m. rectus abdominis (kaudálně = směrem dolů, k nohám) a před ním. Často chybí.

Laterální svaly

Musculus obliquus externus abdominis (zevní šikmý sval břišní) leží nejpovrchněji. Je to plochý sval na boční stěně břišní, dopředu přechází v plochou šlachu (aponeurosis), která tvoří přední list pochvy m. rectus abdominis. Směr snopců jde shora dolů a dopředu, jako ruka do kapsy. Začíná na osmi posledních žebrech (pět zubů se střídá se začátky serratu anterior a další tři se začátky latissimu dorsi) a upíná se převážně prostřednictvím aponeurosy do linea alba. Při oboustranné kontrakci je synergistou m. rectus abdominis, při jednostranné akci uklání páteř na stranu svalu a rotuje na opačnou. Účastní se břišního lisu.

Musculus obliquus internus abdominis (vnitřní šikmý sval břišní) je střední vrstvou laterálního svalstva břišní stěny. Od svého začátku z fascie zad a od kyčelní kosti se vlákna vějířovitě rozbíhají dopředu. Přecházejí v aponeurosu, která se štěpí ve dva listy, jež tvoří zpředu a zezadu pochvu m. rectus a upínají se do linea alba. Část svalu se ještě upíná na poslední tři žebra. Funkci má obdobnou jako m. obliquus externus, ale provádí rotaci trupu na stranu svalu.

Musculus transversus abdominis (příčný sval břišní) vytváří nejhlubší vrstvu. Začíná na 7. – 12. žebru, zádové fascii a kosti kyčelní. Snopce probíhají jako pás kolem břišní dutiny a přecházejí v aponeurosu, která tvoří zadní část pochvy m. rectus a upíná se do linea alba. Sval se účastní břišního lisu, dýchacích pohybů břišní stěny a rotací trupu.

Dorsální svaly

Musculus quadratus lumborum (čtyřhranný sval bederní) začíná na kosti kyčelní, vede v hloubce na zadní straně dutiny břišní podél páteře a končí na 12. žebru. Při oboustranné akci zaklání bederní část páteře a při jednostranné ji uklání. Dále svou fixací 12. žebra umožňuje kontrakci bránice.

Literatura:
- Anatomie I (Čihák)
- Soustavná anatomie (Borovanský)
- Atlas anatomie člověka (Sinělnikov)

Cviky na břišní svaly

02.07.2009 12:08

Cviky na břišní svaly

Cviky na břicho Kdo by nechtěl mít krásné ploché a pevné bříško? Nevíte, jak správně cvičit? Pokud si chcete zpevnit břicho a nevíte, jaké cviky jsou účinné, nechte se inspirovat našimi tipy. Připravili jsme pro vás sérii 6 cviků na břicho, které jsou prověřeny léty cvičení! Nebuďte líní a...