Zádové Svaly

Zahrnují čtyři vrstvy: povrchová a druhá vrstva obsahuje svaly končetinového původu (svaly spinohumerální – jdou od páteře na humerus nebo lopatku), třetí vrstva svaly spinokostální (od páteře k žebrům) a čtvrtá svaly zádového původu, označované jako svaly vlastní (autochtonní).

 

První, povrchová vrstva

Musculus trapezius (sval trapézový) je pojmenován podle svého tvaru. Začíná na týle (protuberantia occipitalis externa a linea nuchae + přilehlé struktury) a trnových výběžcích krčních (C) a hrudních (Th) obratlů až po Th12 vč. Jeho sestupné snopce se upínají na zevní konec claviculy, acromion a spinu scapulae, příčné již pouze na ni, vzestupné na ni jdou zdola. Funkčně je to stabilizátor a fixátor lopatky, kraniální snopce zvedají rameno, kaudální táhnou lopatku dolů, celý sval ji přitahuje k páteři. Současná akce obou kraniálních částí se účastní zdvižení paže nad horizontálu, vytáčí dolní úhel lopatky zevně (synergista m. serratus anterior). Inervován je z n. accesorius.

Při poškození m. trapezius je vysedlá lopatka a nastávají potíže se zvednutím paže nad horizontálu.

Musculus latissimus dorsi (široký sval zádový) začíná prostřednictvím fascie thorakolumbální (jinak také lumbodorzální) od zadní části crista iliaca (součást kosti kyčelní), zadní plochy kosti křížové a od trnů bederních obratlů. Dále od tří posledních žeber a od trnů posledních pěti hrudních obratlů (Th12 – Th8). V průběhu se zužuje ke svému úponu na humerus (vpředu, crista tuberculi minoris). Překrývá dolní úhel lopatky. Uplatňuje se při addukci a vnitřní rotaci humeru (pohyb paže při kopání motykou :o) a extenzi paže. Při fixované paži zdvíhá žebra – nápadně je zesílen při chronickém kašli. Inervuje ho n. thoracodorsalis.

Druhá vrstva

Musculus rhomboideus minor et major (svaly rhombické) se rozpínají mezi trny dolní krční (C6 a 7 – m. rhomboideus minor) a horní hrudní (Th1-4 – m. rhomboideus major) páteře a celým vnitřním okrajem lopatky (tj. přivráceným k páteři). Posouvají lopatku k páteři a vzhůru. Inervuje je n. dorsalis scapulae.

Musculus levator scapulae (zdvihač lopatky) probíhá od horní krční páteře (příčné výběžky C1-4) k hornímu úhlu lopatky. Spoluúčastní se zvedání lopatky, natáčí ji zároveň dolním úhlem dovnitř (touto funkcí se stává antagonistou pro m. trapezius a m. serratus anterior). Při fixované lopatce uklání krční páteř. Inervaci zajišťuje n. dorsalis scapulae.

Třetí vrstva

Musculus serratus posterior superior (sval pilovitý zadní horní) směřuje od páteře do strany dolů k žebrům (laterokaudálně). Jde od trnů dolních krčních (C6 a 7) a horních hrudních (Th1 a 2) obratlů dolů na horní 4 žebra (2.-5. žebro). Funkčně je to pomocný nádechový sval - zdvíhá žebra (vzhledem ke svému průběhu od začátku k úponu). Inervují ho nn. intercostales.

Musculus serratus posterior inferior (sval pilovitý zadní dolní) směřuje od páteře do strany nahoru k žebrům (laterokraniálně). Jde od trnů dolních hrudních (Th11 a 12) a horních bederních (L1 a 2) obratlů nahoru na poslední 4 žebra (9.-12. žebro). Funkčně pomáhá výdechu – sklání dolní žebra. Dále svým tahem fixuje žebra a pomáhá tak funkci bránice. Inervace: nn. intercostales a n. subcostalis.


Tento obrázek zobrazuje třetí a čtvrtou vrstvu,
jež jsou skryty pod vrstvami zobrazenými na předešlém obrázku.

Čtvrtá, hluboká vrstva

Zahrnuje mnoho drobných svalů, popsána bude proto zjednodušeně.

Obsahuje silný sloupec vlastních svalů zádového původu. Připojují se zezadu k páteři v celém jejím rozsahu, tj. od kosti křížové (sacrum) až po záhlaví (occiput). Podle začátků a úponů se odvozuje jejich funkce. Inervace probíhá z míšních nervů. Jejich oboustranná akce vzpřimuje trup, proto se nazývají souhrnně jako m. erector trunci. Dá se rozdělit podle průběhu a funkce do čtyř systémů.

Systém spinotransversální (m. splenius, m. longissimus, m.iliocostalis) probíhá od trnových výběžků nižších obratlů k příčným vyšších (laterokraniálně). Funkce: oboustranná akce – vzpřímení páteře a záklon hlavy, jednostranná – úklon a rotace na stranu svalu.

Systém spinospinální (m. spinalis) spojuje trnové výběžky obratlů vzájemně. Vzpřimuje páteř.

Systém transversospinální (m. transversospinalis – m. semispinalis, mm. multifidi, mm. rotatores) probíhá od příčných výběžků nižších obratlů k trnovým vyšších (mediokraniálně). Funkce: oboustranná akce – vzpřimování páteře, jednostranná – úklon na stranu svalu a rotace na opačnou.

Systém krátkých svalů hřbetních (mm. interspinales, mm. intertransversarii, mm. levatores costarum) spojuje sousední obratle, leží nejhlouběji. Mm. interspinales pomáhají při záklonu, mm. intertransversarii při úklonu, jak se dá odvodit z jejich průběhu.

Do čtvrté vrstvy patří také hluboké svaly šíjové (suboccipitální). Leží mezi prvními dvěma krčními obratli (C1 a 2) a týlem hlavy. Obsahuje m. rectus capitis posterior major, m. rectus capitis posterior minor, m. obliquus capitis superior a m. obliquus capitis inferior. Účastní se balančních pohybů hlavy a horní krční páteře, záklonu, úklonu a rotace hlavy.


A na závěr dnešního dílu "něco drobného" z pitevního stolu...

Zdroje:
- Atlas anatomie člověka (Sinělnikov)
- Anatomie I (Čihák)
- Soustavná anatomie (Borovanský)
- Anatomie člověka (Chihiro Yokochi)

Cviky na Záda

02.07.2009 12:25

Cviky na zádové svalstvo

Shyby Provedení: Jedná se o celou řadu variant téhož cviku prováděných nadhmatem či podhmatem s různou šíří úchopu.Všechny tyto varianty mají v kulturistickém tréninku své uplatnění.Popíšeme si techniku zakládání varianty Shybů širokým úchopem nadhmatem, které nejvíce působí na rozvoj...
02.07.2009 12:04

Cviky na zada

Cviky na záda Asi to všichni znáte, cviky na záda si každý užil v dětství v povinném tělocviku. Málokoho však tenkrát napadlo, že mu jednou ty nudné cviky budou chybět! Záda jsou však po celý den velmi namaháná. Nosíte kabelku na jednom rameni? Hrbíte se? Sedíte často u počítače? V tom případě vaše...